Tel Hakkında Her Şey

Çit Teli Montajı Nasıl Yapılır.

çit teli montajı

Çit Teli Nedir.

Çit teli montajı nasıl yapılır.Çit telleri bahçe ve arsa etraflarını korumak için yapılır.Çit teli montajı yabani hayvanlardan korumak ve arsa sınırlarını belirlemek için kullanılır.Çit telleri galvanizli telden üretilmiştir.Galvanizli tel çelik tellerin galvaniz ile kaplanmasıyla oluşur.Galvanizli kaplama işlemi , sıcak daldırma galvaniz işlemi ve elektroliz yöntemiyle galvaniz kaplama olarak ikiye ayrılmaktadır. Sıcak daldırma galvaniz işlemi elektroliz yöntemine göre daha uzun ömürlü olmaktadır.

Galvanizli çit telleri kalınlık ve göz aralıklarına göre farklılık göstermektedir.Kalınlıklar 2,00 | 2,20 | 2,50 mm olmak üzere 3 çeşit olarak standartlaşmıştır. Göz aralıklarına göre ayrılmaktadır.5 cm | 6 cm | 7 cm olmak üzere 3’e ayrılır.Kalınlık ve göz aralığına göre çit teli montajı daha da önem kazanmaktadır.Çit teli tercihinde önemli olan nasıl kullanılması gerektiğini belirlemektir.Arsa sınırı belirlemek için kullanılması içinse telin göz aralığı geniş , kalınlığı daha ince olabilir.

Çit teli montajı nasıl yapılır

Çit telli montajı yapabilmek için yapılacak yerin belirlenmesi gerekmektedir.Çit teli montajı için çit direkleri , çit teli , çit telini bağlamak için çit teli bağlama teli ve çit telin gerdirmek için kullanılan çit gerdirme teline gerekmektedir.Ayırca dikenli telde kullaılabilir.

-Çit Direkleri Montajı

Öncelikle çit direklerinin monte edilmesi gerekmektedir.Çit direkleri arasındaki mesafe önemlidir.Direkler arası mesafe en çok 3 metre en az 2 metre olması gerekmektedir.3 metreden daha fazla aralıklara sahip olan çit telleri teller sallanarak dayanıklılığını yitirir.Aralıklar 2 metreden az olursa daha fazla direk kullanılması gerektiğinden maliyeti artırmaktadır.Bu yüzden tercih edilmez.Ara mesafe belirlendikten sonra yapılacak bölümün aynı hizada olması için ip ile hizalama yapılabilir.Hizalama yapıldıktan sonra aralık mesafeleri işaretlenmelidir.Daha sonra eğer direkler toprağa çakılacaksa işaretli yerlere direkler çakılmalıdır.Direkler eğer betonla sabitlenmesi gerekiyorsa belirlenen aralıklara çukur kazılmalıdır. Betonun kuruması beklenmelidir.Bu önemli bir işlemdir.

-Çit Gergi Tellerinin Kullanılması

Çit Gergi telleri sağlıklı bir montaj için 3 sıra olarak direklere gerilmelidir.Alt , orta ve üst sıra olmak üzere 3 sıra olmalıdır.Çit gergi teli 2,50 mm olması sağlamlık için önemlidir.Çit gergi telini gerdirmek için gerdirme aparatı , gergi makinesi veya elle gerdirilebilir. Mesafeler uzun için gergi aparatı veya gergi makinesi kullanılmalıdır. Çit direklerinden genel olarak gerdirme teli için delikler bulunur.Bu ayrıntı olması gerekli.

-Çit teli Montajı nasıl yapılır gerdirilmesi

Direkleri dikilmiş gergi teli montajı yapılmış bölüm çit telini gerdirmek için hazırdır.Çit teli montajı yapılacak yere açılmalıdır.Tamamı yere serilmelidir.Daha sonra baştan itibaren çit direğine çit bağlama teli ile bağlanmalı çiti el ile iyice gerdirip bağlanmalıdır. Bu işlem parça parça yapılmalıdır.Gerdirip bağlanmalı olarak devam etmelidir.Bütün bölüm gerdirilmeye çalışmamalıdır.Bütün bölümü gerdimek el ile olabildiğince zordur.Çit telin 2-3 metresi gerdirilmeli gerdirilen kısım gerginliği bozulmadan diğer direği bağlanmalıdır.Böylelikle daha düzgün bir tel montajı elde edilir.Montaj bilgisi almak için Boz-Tel ile iletişime geçebilirsiniz.Çit montaj fotoları.

Çit teli montajı nasıl yapılır